Friday 24th March 2017,
Scottish Lowland Football League

Previous Results


Tuesday 21st March
Ferrari Packaging Lowland League
East Kilbride 2 – 1 Hawick Royal Albert

 

Saturday 18th March
Ferrari Packaging Lowland League
Civil Service Strollers 2 – 1 Edinburgh University
Hawick Royal Albert 4 – 3 Cumbernauld Colts
Vale of Leithen P University of Stirling
Whitehill Welfare 4 – 1 Preston Athletic

 

Wednesday 15th March
Ferrari Packaging Lowland League
Dalbeattie Star 2 – 0 Whitehill Welfare

 

Saturday 11th March
South Challenge Cup Round 4
East Stirlingshire 3 – 2 Tynecastle
Edinburgh University 0 – 4 Cumbernauld Colts
Lothian Thistle Hutchison Vale 2 – 0 Whitehill Welfare
Threave Rovers 1 – 5 East Kilbride
Ferrari Packaging Lowland League
Civil Service Strollers 2 – 4 Vale of Leithen
Gala Fairydean Rovers 2 – 1 BSC Glasgow
Hawick Royal Albert 0 – 4 Spartans
Preston Athletic 1 – 2 Gretna 2008

 

Saturday 4th March
Ferrari Packaging Lowland League
BSC Glasgow 1 – 1 East Kilbride
Edinburgh University 2 – 1 Hawick Royal Albert
Gala Fairydean Rovers 3 – 2 Civil Service Strollers
Selkirk 3 – 1 Dalbeattie Star
Spartans 2 – 2 Vale of Leithen
University of Stirling 5 – 3 Preston Athletic
Whitehill Welfare P Gretna 2008

 

Friday 3rd March
Ferrari Packaging Lowland League
Cumbernauld Colts 3 – 3 East Stirlingshire

 

Saturday 25th February
Ferrari Packaging Lowland League
Civil Service Strollers P BSC Glasgow
Cumbernauld Colts 1 – 3 Vale of Leithen
Dalbeattie Star P Whitehill Welfare
East Kilbride 5 – 0 University of Stirling
East Stirlingshire 3 – 0 Gala Fairydean Rovers
Edinburgh University 3 – 2 Selkirk
Hawick Royal Albert P Spartans
Preston Athletic P Gretna 2008

 

Saturday 18th February
Ferrari Packaging Lowland League
Cumbernauld Colts 1 – 2 Selkirk
East Kilbride 2 – 0 Edinburgh University
East Stirlingshire 3 – 0 Whitehill Welfare
Gretna 2008 0 – 3 Spartans
Hawick Royal Albert 2 – 5 Civil Service Strollers
University of  Stirling 1 – 0 Gala Fairydean Rovers
Vale of Leithen 3 – 1 Preston Athletic
Southern Counties Cup
Dumfries YMCA 0 – 5 Dalbeattie Star

 

Saturday 11th February
Ferrari Packaging Lowland League
Civil Service Strollers P Vale of Leithen
Dalbeattie Star 7 – 1 Hawick Royal Albert
East Kilbride 4 – 0 Preston Athletic
Edinburgh University 2 – 0 Cumbernauld Colts
Gala Fairydean Rovers P BSC Glasgow
Gretna 2008 0 – 3 East Stirlingshire
Selkirk P Whitehill Welfare
Spartans 0 – 1 University of Stirling

 

Saturday 4th February
Ferrari Packaging Lowland League
Civil Service Strollers A (75 min) Gretna 2008
Cumbernauld Colts 4 – 3 BSC Glasgow
Edinburgh University 0 – 0 Spartans
Gala Fairydean Rovers 2 – 4 Dalbeattie Star
Preston Athletic P East Stirlingshire
Selkirk 2 – 2 East Kilbride
Vale of Leithen P University of Stirling
Whitehill Welfare 3 – 1 Hawick Royal Albert

 

Sunday 29th January
Ferrari Packaging Lowland League
East Stirlingshire 1 – 4 Spartans

 

Saturday 28th January
Ferrari Packaging Lowland League
BSC Glasgow 1 – 1 Selkirk
Dalbeattie Star 2 – 2 Civil Service Strollers
Preston Athletic 3 – 4 Gala Fairydean Rovers
University of Stirling 4 – 2 Gretna 2008

 

Saturday 21st January
Ferrari Packaging Lowland League
Edinburgh University 0 – 1 East Stirlingshire
Gala Fairydean Rovers 1 – 1 Selkirk
Football Nations Qualifying Cup
Whitehill Welfare 2 – 3 Hawick Royal Albert
East Kilbride 1 – 2 Spartans

 

Saturday 14th January
Ferrari Packaging Lowland League
Dalbeattie Star 0 – 3 East Kilbride
Edinburgh University P BSC Glasgow
Gala Fairydean Rovers P Selkirk
Gretna 2008 1 – 1 Cumbernauld Colts
Hawick  Royal Albert P Vale of Leithen
Spartans 3 – 1 Civil Service Strollers
Whitehill Welfare P Preston Athletic

 

Friday 13th January
Ferrari Packaging Lowland League
University of Stirling 0 – 2 East Stirlingshire

 

Tuesday 10th January
Ferrari Packaging Lowland League
Edinburgh University 1 – 3 University of Stirling

 

Saturday 7th January
Ferrari Packaging Lowland League
BSC Glasgow 4 – 1 University of Stirling
Civil Service Strollers 0 – 2 Whitehill Welfare
Cumbernauld Colts 3 – 0 Dalbeattie Star
East Kilbride 3 – 0 Gretna 2008
East Stirlingshire 1 – 1 Edinburgh University
Preston Athletic 0 – 2 Spartans
Selkirk 0 – 3 Hawick Royal Albert
Vale of Leithen 2 – 3 Gala Fairydean Rovers

 

Saturday 31st December
Ferrari Packaging Lowland League
BSC Glasgow 0 – 6 East Stirlingshire
Gala Fairydean Rovers 5 – 1 Hawick Royal Albert
Gretna 2008 1 – 0 Dalbeattie Star
Preston Athletic 3 – 4 Civil Service Strollers
Selkirk 6 – 0 Vale of Leithen
Spartans 2 – 0 Whitehill Welfare

 

Friday 30th December
Ferrari Packaging Lowland League
East Kilbride 0 – 1 Cumbernauld Colts

 

Saturday 17th December
Ferrari Packaging Lowland League
Civil Service Strollers 1 – 1 Cumbernauld Colts
Dalbeattie Star 2 – 3 Preston Athletic
Gretna 2008 0 – 0 Edinburgh University
Hawick Royal Albert 2 – 4 East Kilbride
Spartans 2 – 1 BSC Glasgow
University of Stirling 3 – 3 Selkirk
Vale of Leithen 2 – 4 East Stirlingshire
Whitehill Welfare 5 – 3 Gala Fairydean Rovers

 

Saturday 10th December
Ferrari Packaging Lowland League
BSC Glasgow 2 – 0 Gretna 2008
Cumbernauld Colts 0 – 3 University of Stirling
Dalbeattie Star 2 – 0 Vale of Leithen
East Kilbride 4 – 1 Whitehill Welfare
East Stirlingshire 3 – 3 Civil Service Strollers
Edinburgh University 0 – 1 Gala Fairydean Rovers
Preston Athletic 2 – 1 Hawick Royal Albert
Selkirk 0 – 6 Spartans

 

Saturday 3rd December
Scottish Cup Round 3
Stranraer 2 – 1 East Kilbride
Football Nation Qualifying Cup
Round 2
Hawick Royal Albert 2 – 1 Heriot-Watt University
Football Nation Qualifying Cup
Round 3
Spartans 3 – 0 Leith Athletic
Ferrari Packaging Lowland League
University of Stirling 2 – 2 Cumbernauld Colts
Vale of Leithen 1 – 2 Civil Service Strollers
Gala Fairydean Rovers 1 – 10 East Stirlingshire

 

Saturday 26th November
Scottish Cup Round 3
Elgin City 8 – 1 Hawick Royal Albert
Ferrari Packaging Lowland League
BSC Glasgow 8 – 3 Preston Athletic
Civil Service Strollers P Edinburgh University
East Stirlingshire 5 – 0 Selkirk
University of Stirling 0 – 0 Dalbeattie Star

 

Saturday 19th November
Ferrari Packaging Lowland League
BSC Glasgow 1 – 1 Cumbernauld Colts
Dalbeattie Star 2 – 0 Gala Fairydean Rovers
East Stirlingshire 6 – 2 Preston Athletic
Edinburgh University 1 – 1 Vale of Leithen
Hawick Royal Albert 0 – 1 University of Stirling
Selkirk 1 – 2 Gretna 2008
Spartans 1 – 0 East Kilbride
Whitehill Welfare 4 – 0 Civil Service Strollers

 

Wednesday 16th
November
Ferrari Packaging Lowland League
East Kilbride 4 – 0 Civil Service Strollers
Gala Fairydean Rovers 4 – 2 Vale of Leithen

 

Tuesday 15th November
Ferrari Packaging Lowland League
Spartans 2 – 1 Preston Athletic

 

Saturday 12th November
Ferrari Packaging Lowland League
BSC  Glasgow 2 – 3 Dalbeattie Star
Gretna 2008 5 – 3 Preston Athletic
SFA South Region Challenge Cup
Tynecastle 1 – 0 Spartans
Whitehill Welfare 5 – 0 Abbey Vale
Leith Athletic 1 – 4 Cumbernauld Colts
East Stirlingshire 9 – 0 Newton Stewart
Edinburgh University 1 – 0 Wigtown and Bladnoch
Edusport Academy 0 – 2 East Kilbride
Threave Rovers 1 – 0 Vale of Leithen

 

Saturday 5th November
Ferrari Packaging Lowland League
Civil Service Strollers 5 – 2 Selkirk
East Kilbride 3 – 1 BSC Glasgow
East Stirlingshire 2 – 1 Dalbeattie Star
Gala Fairydean Rovers 3 – 2 Spartans
Preston Athletic 0 – 3 Edinburgh University
Vale of Leithen 3 – 1 Gretna 2008
Whitehill Welfare 4 – 2 University of Stirling

 

Friday 4th November
Ferrari Packaging Lowland League
Cumbernauld Colts 1 – 1 Hawick Royal Albert

 

Saturday 29th October
Ferrari Packaging Lowland League
Civil Service Strollers 4 – 2 Dalbeattie Star
East Kilbride 4 – 2 Vale of Leithen
Selkirk 2 – 3 Edinburgh University
Spartans 9 – 1 Hawick Royal Albert
Whitehill Welfare 1 – 5 BSC Glasgow
Scottish Cup Round 2 Replays
East Stirlingshire 2 – 3 Annan Athletic
Forres Mechanics 4 – 0 Cumbernauld Colts
Gretna 2008 2 – 6 Buckie Thistle

 

Saturday 22nd October
Scottish Cup Round 2
Annan Athletic 0 – 0 East Stirlingshire
BSC Glasgow 0 – 1 Beith Juniors
Berwick Rangers 2 – 3 Hawick Royal Albert
Wick Academy 4 – 1 Whitehill Welfare
Preston Athletic 0 – 3 Montrose
Huntly 0 – 2 Spartans
Cowdenbeath 0 – 1 East Kilbride
Cumbernauld Colts 2 – 2 Forres Mechanics
Arbroath 3 – 1 University of Stirling
Gala Fairydean Rovers 0 – 4 Elgin City
Buckie Thistle 1 – 1 Gretna 2008

 

Saturday 8th October
Ferrari Packaging Lowland League
Civil Service Strollers 3 – 1 Preston Athletic
Cumbernauld Colts 0 – 2 East Kilbride
Dalbeattie Star 1 – 3 Gretna 2008
East Stirlingshire 3 – 0 BSC Glasgow
Hawick Royal Albert 4 – 1 Gala Fairydean Rovers
University of Stirling 3-1 Edinburgh University
Vale of Leithen 2 – 1 Selkirk
Whitehill Welfare 1 – 0 Spartans

 

Wednesday 5th October
Scottish Cup Round 1
Cumbernauld Colts 1 – 0 Leith Athletic
Ferrari Packaging Lowland League
BSC Glasgow 2 – 0 Vale of Leithen

 

Tuesday 4th October
Ferrari Packaging Lowland League
Edinburgh University 0 – 4 East Kilbride
Gretna 2008 1 – 1 Gala Fairydean Rovers
Hawick Royal Albert 4 – 3 Selkirk
Preston Athletic 1 – 4 Dalbeattie Star
University of Stirling 2 – 1 Civil Service Strollers

 

Saturday 1st October
Scottish Cup
Hawick Royal Albert 6 – 2 Civil Service Strollers
Ferrari Packaging Lowland League
Dalbeattie Star 4 – 3 Spartans
Vale of Leithen 1 – 2 East Kilbride
East Stirlingshire 5 – 0 Gretna 2008
Edinburgh University 2 – 0 Whitehill Welfare
Gala Fairydean Rovers 2 – 2 Cumbernauld Colts
Preston Athletic 4 – 3 University of Stirling
Selkirk 4 – 0 BSC Glasgow

 

Sunday 25th September
Scottish Cup
Round 1
Leith Athletic 0 – 0 Cumbernauld Colts

 

Saturday 24th September
Ferrari Packaging Lowland League
Spartans 1 – 0 East Stirlingshire
Scottish Cup
Round 1
BSC Glasgow 1 – 0 Rothes
Civil Service Strollers 1 – 1 Hawick Royal Albert
Clachnacuddin 1 – 2 University of Stirling
Dalbeattie Star 1 – 3 Wick Academy
Deveronvale 0 – 3 Gretna 2008
East Kilbride 9 – 1 Vale of Leithen
Edinburgh University 0 – 1 Whitehill Welfare
Gala Fairydean 2 – 1 Fraserburgh
Nairn County 2 – 3 Preston Athletic
Selkirk 0 – 3 Linlithgow Rose

 

Saturday 17th September
Ferrari Packaging Lowland League
Hawick Royal Albert 2 – 4 Dalbeattie Star
Selkirk 7 – 4 East Stirlingshire
Gretna 2008 0 – 3 University of Stirling

 

Saturday 10th September
Ferrari Packaging Lowland League
Dalbeattie Star 5 – 1 Selkirk
East Stirlingshire 4 – 1 Cumbernauld Colts
Gala Fairydean Rovers 3 – 1 Preston Athletic
Hawick Royal Albert 4 – 3 Edinburgh University
Spartans 4 – 1 Gretna 2008
University of Stirling 1 – 3 East Kilbride
Whitehill Welfare 0 – 2 Vale of Leithen

 

Friday 9th September
Ferrari Packaging Lowland League
BSC Glasgow 2 – 1 Civil Service Strollers

 

Saturday 3rd September
Ferrari Packaging Lowland League
Civil Service Strollers 2 – 2 Spartans
Cumbernauld Colts 2 – 0 Edinburgh University
Dalbeattie Star 0 – 1 University of Stirling
East Kilbride 1 – 0 East Stirlingshire
Gretna 2008 1 – 3 BSC Glasgow
Preston Athletic 0 – 2 Whitehill Welfare
Selkirk 7 – 1 Gala Fairydean Rovers
Vale of Leithen 4 – 3 Hawick Royal Albert

 

Wednesday 31st August
Ferrari Packaging Lowland League
Edinburgh University 0 – 0 Civil Service Strollers
Gala Fairydean Rovers 2 – 3 Whitehill Welfare
Gretna 2008 1 – 5 East Kilbride
Preston Athletic 0 – 3 Vale of Leithen
Spartans 0 – 1 Cumbernauld Colts
University of Stirling 1 – 1 BSC Glasgow

 

Saturday 27th August
Ferrari Packaging Lowland League
BSC Glasgow 1 – 2 Spartans
Civil Service Strollers 3 – 8 East Stirlingshire
East Kilbride 3 – 1 Gala Fairydean Rovers
Edinburgh University 3 – 4 Gretna 2008
Hawick Royal Albert 3 – 0 Preston Athletic
Selkirk 2 – 5 University of Stirling
Vale of Leithen 1 – 2 Cumbernauld Colts
Whitehill Welfare 2 – 2 Dalbeattie Star

 

Saturday 20th August
Ferrari Packaging Lowland League
Cumbernauld Colts 1 – 0 Civil Service Strollers
Dalbeattie Star 3 – 2 BSC Glasgow
East Stirlingshire 3 – 1 Hawick Royal Albert
Gala Fairydean Rovers 1 – 3 Edinburgh University
Gretna 2008 3 – 1 Whitehill Welfare
Preston Athletic 0 – 5 East Kilbride
Spartans 3 – 0 Selkirk
University of Stirling 0 – 4 Vale of Leithen

 

Saturday 13th August
Ferrari Packaging Lowland League
BSC Glasgow 3 – 1 Hawick Royal Albert
Edinburgh University 0 – 1 Dalbeattie Star
Selkirk 1 – 3 Cumbernauld Colts
Whitehill Welfare 2 – 5 East Stirlingshire
Football Nation Qualifying Cup
Round 1
Civil Service Strollers 2 – 0 Peebles Rovers
Ormiston 1 – 5 University of Stirling
Gretna 2008 1 – 5 East Kilbride
Preston Athletic 3 – 2 Burntisland Shipyard
Spartans 5 – 2 Gala Fairydean Rovers
Vale of Leithen 1 – 2 Heriot-Watt University

 

Wednesday 10th August
Ferrari Packaging Lowland League
BSC Glasgow 0 – 0 Edinburgh University
Civil Service Strollers 3 – 3 Gala Fairydean Rovers
Cumbernauld Colts 5 – 0 Preston Athletic
East Kilbride 3 – 0 Dalbeattie Star
East Stirlingshire P University of Stirling
Hawick Royal Albert 1 – 4 Gretna 2008
Vale of Leithen 1 – 6 Spartans
Whitehill Welfare 3 – 1 Selkirk

 

Saturday 6th August
Ferrari Packaging Lowland League
Dalbeattie Star 2 – 0 Cumbernauld Colts
East Kilbride 6 – 0 Selkirk
East Stirlingshire 2 – 2 Vale of Leithen
Gala Fairydean Rovers 1 – 1 University of Stirling
Gretna 2008 0 – 4 Civil Service Strollers
Hawick Royal Albert 2 – 3 Whitehill Welfare
Preston Athletic 1 – 1 BSC Glasgow
Spartans 1 – 1 University of Edinburgh

 

Saturday 30th July
Ferrari Packaging Lowland League
BSC Glasgow 2 – 3 Gala Fairydean Rovers
Civil Service Strollers 0 – 5 Hawick Royal Albert
Cumbernauld Colts 2 – 3 Gretna 2008
Selkirk 0 – 3 Preston Athletic
Vale of Leithen 1 – 1 Dalbeattie Star
Whitehill Welfare 0 – 3 East Kilbride

 

Friday 29th July
Ferrari Packaging Lowland League
University of Stirling 0 – 3 Spartans