Previous Results

Scottish Sun Lowland League Table 2013/14

Position Team P W D L F A GD Pts
1 Spartans 22 15 4 3 57 16 41 49
2 Stirling University 22 14 3 5 47 26 21 45
3 Dalbeattie 22 11 7 4 59 34 25 40
4 Whitehill Welfare 22 12 3 7 56 36 20 39
5 Edinburgh City 22 12 1 9 49 32 17 37
6 Gretna 2008 22 8 7 7 40 33 7 31
7 Vale of Leithen 22 1 3 8 41 43 -2 30*
8 East Kilbride 22 8 4 10 28 31 -3 28
9 Preston Athletic 22 7 3 12 40 53 -13 24
10 Gala Fairydean Rovers 22 7 2 13 46 63 -17 23
11 Threave 22 4 5 13 22 53 -31 17
12 Selkirk 22 1 2 19 20 85 -65 5

*6 point deduction for fielding ineligible players.

Scottish Sun Lowland Football League, Section A

Preston      P6   W4 D1 L1   F20 A11  +9   13pts (q)

Vale of L    P6   W3 D0 L3   F16 A13  +3   9pts

Gala         P6   W3 D0 L3   F12 A20  -8   9pts

Selkirk      P6   W1 D1 L4   F13 A17  -4   4pts

Scottish Sun Lowland Football League, Section B

Stirling     P6   W3 D2 L1   F10  A6  +4   11pts (q)

Spartans     P6   W3 D0 L3   F13 A14  -1    9pts

Whitehill    P6   W2 D2 L2   F10  A6  +4    8pts

Edin City    P6   W2 D0 L4    F5 A12  -7    6pts

Scottish Sun Lowland Football League, Section C

East Kilb    P6   W4 D1 L1   F15  A5  +10  13pts (q)

Dalbeattie P6 W3 D1 L2 F17 A13 +4 10pts (q)

Gretna       P6   W3 D1 L2   F13 A11  +2   10pts

Threave      P6   W0 D1 L5    F5 A21  -16    1pt

Results

Monday 26th May 2014

Threave Rovers 1-4 Dalbeattie

Saturday 10th May 2014

SCOTTISH LOWLAND FOOTBALL LEAGUE

Edinburgh City 7-2 Vale of Leithen

Gretna 2008 1-1 Preston Athletic

Selkirk 0-3 Gala Fairydean

Stirling University 3-2 Spartans FC

Saturday 3rd May 2014

SCOTTISH LOWLAND FOOTBALL LEAGUE

Selkirk 1-3 Edinburgh City

Spartans FC 1-1 Dalbeattie Star

Threave Rovers 2-2 Preston Athletic

Vale of Leithen 2-3 Stirling University

Whitehill Welfare 2-2 Gretna 2008

Wednesday 30th April 2014 

SCOTTISH LOWLAND FOOTBALL LEAGUE

Stirling University 3-1 Edinburgh City

Saturday 26th April 2014 

SCOTTISH LOWLAND FOOTBALL LEAGUE

Dalbeattie Star 4-0 Vale of Leithen

Selkirk 3-6 Whitehill Welfare

Tuesday 22nd April 2014

SCOTTISH LOWLAND FOOTBALL LEAGUE

Vale of Leithen 2-1 Dalbeattie Star

Stirling University 3-0 Selkirk

Saturday 19th April 2014

SCOTTISH LOWLAND FOOTBALL LEAGUE

Preston Athletic 0-2 Gretna 2008

Threave Rovers 0-5 Edinburgh City

Vale of Leithen 0-2 Whitehill Welfare

Wednesday 16th April 2014

SCOTTISH LOWLAND FOOTBALL LEAGUE

Dalbeattie Star 1-1 Gretna 2008

Saturday 12th April 2014

SCOTTISH LOWLAND FOOTBALL LEAGUE

Edinburgh City 4-0 Selkirk

Gretna 2008 1-2 Gala Fairydean

Vale of Leithen 4-0 Threave Rovers

Whitehill Welfare 1-2 Spartans FC

Tuesday 8th April 2014

SCOTTISH LOWLAND FOOTBALL LEAGUE

Stirling University 0-1 Dalbeattie Star

Saturday 5th April 2014

SCOTTISH LOWLAND FOOTBALL LEAGUE

Gala Fairydean 0-3 Spartans FC

Whitehill Welfare 3-1 Preston Athletic

Saturday 29th March 2014

SCOTTISH LOWLAND FOOTBALL LEAGUE

Gala Fairydean 4-0 Threave Rovers

Selkirk 2-4 Dalbeattie Star

Spartans FC 4-0 Gretna 2008

Stirling University 0-2 Whitehill Welfare

Vale of Leithen 2-0 Preston Athletic

Wednesday 26th March 2014

SCOTTISH LOWLAND FOOTBALL LEAGUE

Threave Rovers 1-3 Spartans FC

Saturday 22nd March 2014

SCOTTISH LOWLAND FOOTBALL LEAGUE

Threave Rovers 1-4 Stirling University

Saturday 1st March 2014

SCOTTISH LOWLAND FOOTBALL LEAGUE

East Kilbride 2-3 Gala Fairydean

Edinburgh City 4-1 Preston Athletic

Spartans FC 4-0 Threave Rovers

Whitehill Welfare 1-0 Stirling University

Saturday 22nd February

The South Challenge Cup, Third Round North-&-East Zone

3:00 Preston Athletic 5-1 Heriot-Watt University FT

The Image Printers East of Scotland Qualifying Cup, Semi-Finals

3:00 Spartans 2-1  Lothian Thistle Hutchison Vale FT

3:00 Leith Athletic 3-4 Whitehill Welfare FT

Southern Counties Cup, First Round

Dalbeattie Star 7-0 St Cuthbert Wanderers FT

King Cup, First Round

2:00 Civil Service Strollers 0-3 Edinburgh City FT

3:00 Gretna 2008 2-2 Tynecastle (Gretna won 4-2 on penalties)

Saturday 1st February

Postponed

Vale of Leithen v Dalbeattie Star                                                                                                                                                                     Threave Rovers v Spartans

Scottish Sun Lowland League

2:00 Edinburgh City 4-1 Gala Fairydean Rovers FT

3:00 University of Stirling 3-2Preston Athletic FT

2:00 Whitehill Welfare 4-1 East Kilbride FT

Monday 6th January

Scottish Sun Lowland League Cup, Groupstage, Section B

7:45 University of Stirling 1-0 Edinburgh City FT

Saturday 7th December

Scottish Lowland Football League

Dalbeattie Star 1-5 Whitehill Welfare

East Kilbride 1-1 Threave Rovers

Gala Fairydean Rovers 2-3 Vale of Leithen

Gretna 2008 0-1 University of Stirling

Spartans 11-2 Selkirk

Saturday 30th November

Scottish Sun Lowland Football League

Dalbeattie Star 4-1 Gala Fairydean

Edinburgh City 1-5 Gretna 2008

Preston Athletic 1-2 East Kilbride

Whitehill Welfare 4-1 Threave Rovers

Saturday 16th November

Scottish Lowland Football League

Dalbeattie Star 2-0 East Kilbride

Selkirk 1-3 Vale of Leithen

Saturday 9th November

Scottish Lowland Football League

Dalbeattie Star 3-3 Preston Athletic

East Kilbride 1-2 University of Stirling

Gala Fairydean Rovers 3-0 Whitehill Welfare

Gretna 2008 2-3 Vale of Leithen

Spartans 1-0 Edinburgh City

Threave Rovers 0-0 Selkirk

Saturday 2nd November

East Kilbride 1-3 Edinburgh City

Gretna 2008 3-3 Dalbeattie Star

Preston Athletic 5-2 Gala Fairydean Rovers

University of Stirling 2-0 Threave Rovers

Vale of Leithen 0-5 Spartans

Whitehill Welfare 0-1 Selkirk

Saturday 26th October

South Challenge Cup and Association Cups.

Scottish Sun Lowland League

Edinburgh City 5-1 Whitehill Welfare

Spartans 4-0 Preston Athletic

Saturday 19th October

Dalbeattie Star 2-2 Spoartans

Edinburgh City 0-2 Threave Rovers

Gala Fairydean Rovers 2-6 Gretna 2008

Preston Athletic 2-9 Whitehill Welfare

Selkirk 1-5 University of Stirling

Vale of Leithen 3-3 East Kilbride

Saturday 5th October

Selkirk 0-3 East Kilbride

Saturday 28th September

Scottish Lowland Football League

Edinburgh City 1-0 University of Stirling FT

Gala Fairydean Rovers 0-1 East Kilbride FT

Gretna 2008 1-1 Whitehill Welfare FT

Preston Athletic 2-1 Spartans FT

Vale of Leithen 3-1 Selkirk FT

Saturday 21st September

Scottish Lowland Football League

Dalbeattie Star 9-1 Selkirk

East Kilbride 2-0 Preston Athletic

Gretna 2008 0-3 Spartans

Threave Rovers 4-5 Gala Fairydean Rovers

University of Stirling 4-1 Vale of Leithen

Whitehill Welfare 3-1 Edinburgh City

Saturday 14th September

Scottish Lowland Football League

Whitehill Welfare 2-4 Dalbeattie Star

Saturday 7th September

Scottish Lowland Football League

Dalbeattie Star 3-3 University of Stirling

Gala Fairydean Rovers 6-3 Selkirk

Gretna 2008 3-2 East Kilbride

Preston Athletic 3-0 Threave Rovers

Spartans 2-0 Whitehill Welfare

Vale of Leithen 1-2 Edinburgh City

Saturday 31st August

Scottish Lowland Football League

East Kilbride 1-0 Spartans

Dalbeattie Star 0-1 Edinburgh City

Selkirk 1-3 Preston Athletic

Threave Rovers 0-1 Gretna 2008

University of Stirling 2-2 Gala Fairydean Rovers

Whitehill Welfare 1-1 Vale of Leithen

Saturday 24th August

Scottish Lowland Football League

3:00  East Kilbride 0-1 Vale of Leithen

3:00  Gala Fairydean Rovers 1-4 Preston Athletic

Wednesday 21st August

Scottish Lowland Football League

7:45  Preston Athletic 2-1 Edinburgh City FT

7:00  Selkirk 0-3 Spartans FT

7:45  Threave Rovers 1-0 East Kilbride (Played on Tuesday night)

7:45  University of Stirling 0-0 Gretna 2008

7:00  Vale of Leithen 4-1 Gala Fairydean Rovers

Saturday 17th August

All matches kick off at 3.00pm

East Kilbride 4-1 Selkirk

Gala Fairydean Rovers 1-4 Dalbeattie Star

Gretna 2008 2-1 Edinburgh City

Preston Athletic 1-2 Vale of Leithen

Spartans 2-1 University of Stirling

Threave Rovers 2-5 Whitehill Welfare

Tuesday 13th August 2013

7:00  Dalbeattie Star 0-0 Threave Rovers

7:45  East Kilbride 1-0 Whitehill Welfare

7:45  Gala Fairydean Rovers 3-3 Edinburgh City

7:45  Gretna 2008 5-0 Selkirk

7:45  Preston Athletic 1-3 University of Stirling

7:45  Spartans 1-1 Vale of Leithen

Saturday 10th August 2013

Scottish Lowland Football League (3:00pm)

Edinburgh City 0-1 Spartans

Preston Athletic 3-4 Dalbeattie Star

Selkirk 1-1 Threave Rovers

University of Stirling 2-1 East Kilbride

Vale of Leithen 2-0 Gretna 2008

Whitehill Welfare 4-2 Gala Fairydean Rovers

Saturday 27th July

Ramsden’s Cup

3:00  Queen of the South 4 – 0 Spartans

3:00  Queen of the South 4 – 0 Spartans

1 Edinburgh City 26 22 3 1 65 14 51 69
2 East Kilbride 26 15 5 6 63 25 38 50
3 Gretna 2008 26 13 6 7 62 32 30 45
4 Dalbeattie 26 11 9 6 51 39 12 42
5 Spartans 26 11 9 6 45 34 11 42
6 Stirling University 26 12 6 8 46 38 8 42
7 Whitehill Welfare 26 11 7 8 57 38 19 40
8 Gala Fairydean Rovers 26 9 7 10 48 54 -6 34
9 Vale of Leithen 26 9 6 11 39 53 -14 33
10 BSC Glasgow 26 7 9 10 39 52 -13 30
11 Edinburgh University 26 8 4 14 40 52 -12 28
12 Selkirk 26 6 5 15 53 74 -21 23
13 Preston Athletic 26 3 5 18 31 75 -44 14
14 Threave Rovers 26 2 5 19 21 80 -59 11

 

 

Saturday 9th May 2015

Scottish Sun+ Lowland League Cup, Semi-Finals

Dalbeattie Star  1 Gretna 2008 3
 Danny Dunglinson (50)  Darren Addison (91)
 Scott Milligan (94, 106)
East Kilbride  6 Preston Athletic  0
 Gavin McLaughlin (47)
 OG (55)
 Jao Victoria (57)
 Mark Templeton (73)
Liam Gormley (80)Craig Hasting (90)

Image Printers East of Scotland Qualifying Cup, Third Round

Whitehill Welfare 0-2 Lothian Thistle HV (EOSFL)

Saturday 2nd May 2015

Pyramid Play-off Competition, Semi-Final, Second Leg (Brora won 4-2 on penalties)

Brora Rangers  1 Edinburgh City 1
 Scott Graham (65)  Ross Allum (5)

 

Scottish Sun+ Lowland League Cup, First Knockout Round

Spartans  4 Preston Athletic  0
 Craig Stevenson (21)
 Ali MacKinnon (30)
 Jack Beesley (82)
 Dean Horribine (85)
Dalbeattie Star 2 Vale of Leithen 1
 Craig Ferguson (69)  Jason Stevens (24)
 Danny Dunglinson (86)
Gala Fairydean Rovers 1 Gretna 2008 3
 Kyle Collins (57)  Iain Anderson (50, 61)
 Brandon Longcake (88)

Tuesday 28th April 2015

Scottish Sun Lowland League

BSC Glasgow  1 Gala Fairydean Rovers 1
Aiden Malone (4) Callum Jardine (64)

 

Wednesday 29th April 2015

Scottish Sun Lowland League

Vale of Leithen 1-1 East Kilbride 7:15pm

Image Printers East of Scotland Qualifying Cup, Third Round

Whitehill Welfare P Lothian Thistle HV (EOSFL) 6:30pm

Saturday 25th April 2015 

Pyramid Play-off Competition, Semi-Final, First Leg

Edinburgh City  1 Brora Rangers 1
 Ortega Deniran (58)  Martin McLean (80)

 

Scottish Sun Lowland League

BSC Glasgow  3 Selkirk 2
 Stephen Bronsky (16)  Jordan Finnie (55)
 OG (Sean Guiney 20)  Phil Addison (71)
 Tony Wallace (90)
Dalbeattie Star 0 East Kilbride  0

Image Printers East of Scotland Qualifying Cup, Third Round

Vale of Leithen  1 Gretna 2008 2
 Jason Stevens (2)  Iain Anderson (38, 66)

Wednesday 22nd April 2015

Scottish Sun Lowland League

Selkirk 3 Vale of Leithen 5
Phil Addison (55, 62) Shaun Stevens (13)
Garry O’Connor Alan Flanagan (16)
Ross Brady (35)
Jason Stevens (75)
Trialist (83)

 

Scottish Sun+ Lowland League Cup, Groupstage, Central Section B

BSC Glasgow  3 Whitehill Welfare 0
Aiden Malone (45)
Ross McKinnon (60)
Chris McDougal (89)

Saturday 18th April 2015

Scottish Sun Lowland League

BSC Glasgow  2 Gretna 2008 2
 Ross McKinnon (48)  Iain Anderson (43)
 Chris McDougall (89)  Darren Addison (62)
Dalbeattie Star 6 Preston Athletic  0
 Danny Dunglinson (13, 54, 89)
 Tommy Muir (25.47, 75)
East Kilbride 3 Edinburgh University 1
 Harry Mitchell (2, 50)  David Oswald (37)
 Jao Victoria (45)
Selkirk  1 Edinburgh City 5
 Trialist (23)  Oregano Deniran (13)
 Dougie Gair (18, 63)
 Ross Allum (53)
 John Dunn (70)
Spartans 2 Threave Rovers 1
 Keith McLeod (6, 19)  Ian Miller (45)
Vale of Leithen 0 Stirling University 3
 Lewis Bonnar (20)
 Chris Geddes (39)
 Gary Crooks (42)
Whitehill Welfare 2 Gala Fairydean Rovers 3
 Wayne McIntosh (4)  Daryl Devlin (20)
 Wayne Sproule (86)  Jamie Gibson (31, 47)

Wednesday 15th April 2015

Scottish Sun Lowland League

Whitehill Welfare 0 Edinburgh City 2
 John Dunn (41)
 Dougie Gair (48)

Scottish Sun+ Lowland League Cup, Groupstage, Scottish Borders Section

Selkirk 0 Vale of Leithen 7
Shaun Stevens (5, 75)
Jason Stevens (30, 87)
Steven Lynch (35, 65)
Jack Blaikie (48)

 

Tuesday 14th April 2015

Scottish Sun Lowland League

Stirling University 2 Spartans 2
Chris Geddes (3, 60) Kevin Motion (15)
Jack Beesley (43)

Saturday 11th April 2015

Scottish Sun Lowland League

Edinburgh City 2 Spartans 0
 Ortega Deniran (27)
 Ross Allum (41)
Edinburgh University 3 Whitehill Welfare 1
 Ross Guthrie (11)  James Flynn (38)
 Jan Maegler (75)
 Joe Aitken (77)
Gala Fairydean Rovers 2 Vale of Leithen 2
 Stuart Noble (56, 77)  Jason Stevens (53)
 Shaun Stevens (55)
Gretna 2008 2 Dalbettie Star 0
 Connor Graham (31)
 Scott Milligan (60)
Preston Athletic 2 Selkirk 4
 Sean Martin (41)  Ouzy See (60, 86)
 Taylor Aitchison (86)  Gary O’Connor (66,69)
Threave Rovers 1 BSC Glasgow 1
 Jamie Strutters (29)  Stephen Bronsky (61)
Stirling University 1 East Kilbride 2
 George Leigh (35)  Martin McBride (30)
 Gavin Lachlan (32)

 

Saturday 4th April 2015

Scottish Sun Lowland League

Dalbeattie Star 2 Edinburgh University 0
 Lewis Sloan (1)
 Jonathan Baxter (75)
Vale of Leithen 0 Threave Rovers 0

Scottish Sun+ Lowland League Cup, Groupstage, Central Section A

Preston Athletic 2 East Kilbride 2
Dale O’Hara (6)  Harry Mitchell (57, 80)
 Jamie Todd (80)

The South Challenge Cup, Semi-Finals

 

Civil Service Strollers 1 Whitehill Welfare 0
Dayne Robertson (55)
BSC Glasgow 5 Edinburgh City 0
 Callum Home (40)
 Aiden Malone (45, 60, 63)
 Kieran O’Hear (79)

Wednesday 1st April 2015

Scottish Sun Lowland League

Edinburgh City 3 Stirling University 1
Dougie Gair (42) Jeff Kessy (85)
Mark McConnell (70)
John Dunn (72)
Whitehill Welfare 2 Vale of Leithen 4
Aaron Somerville (30) Shaun Stevens (20, 76, 89)
Ryan McKenzie (80) Alan Flanagan (68)

Saturday 28th March 2015

Scottish Sun Lowland League

Edinburgh City 0-0 Gretna 2008 3pm

Selkirk 0-2 Dalbeattie Star 3pm

University of Stirling 1-1 BSC Glasgow 3pm

Vale of Leithen P East Kilbride Postponed

Whitehill Welfare 6-0 Threave Rovers 3pm

Sunday 22nd March 2015 – ‘Lowland League Groundhop: Day 3′

Scottish Sun Lowland League (12:00pm / 3:00pm)

Dalbeattie Star 2 Edinburgh City 1
Threave Rovers 2 Edinburgh University 3

Saturday 21st March 2015 – ‘Lowland League Groundhop: Day 2′

Scottish Sun Lowland League (12:00pm / 3:30pm / 7:00pm)

Vale of Leithen  0 Preston Athletic 2
 Jack Bruce (42)
 Alistair Roy (57)
Selkirk 1 Spartans 1
 Ouzy See (57)  Alan Brown (85)
Gala Fairydean Rovers 1 Stirling University 2
 David Bonnar (49)  Lewis Bonnar (43)
 Chris Geddes (94)

Friday 20th March 2015 – ‘Lowland League Groundhop: Day 1′

Scottish Sun Lowland League

East Kilbride  1 Whitehill Welfare 0
Craig McLeish (68)

Wednesday 18th March 2015

Scottish Sun Lowland League

BSC Glasgow 0-1 Edinburgh City

Tuesday 17th March 2015

Scottish Sun Lowland League

East Kilbride 6-0 Selkirk 7:45pm
Gretna 2008 0-4 Whitehill Welfare 7:45pm

Saturday 14th March 2015 

Scottish Sun Lowland League (3:00pm)

Edinburgh University  0 Edinburgh City 1
 Ian McFarlane (40)

Saturday 7th March 2015

Scottish Sun Lowland League (3:00pm)

Gretna 2008 2 Selkirk 2
 Connor Graham (10)  Ouzy See (33)
 Brandon Longcake (70)  Garry O’Connor (65)

The South Challenge Cup, First All-In Round

Whitehill Welfare 2-1 Edusport Academy
Vale of Leithen 1-2 BSC Glasgow
East Kilbride 0-1 Edinburgh City
Dalbeattie Star 0-1 Civil Service Strollers

Saturday 28th February 2015 

Scottish Sun Lowland League (3:00pm)

East Kilbride  0 Edinburgh City 1
 Nico Gibson (42)
Edinburgh University 3 Selkirk 1
Duncan Black (42)   Paul Tansey (45)
 Jack Guthrie (57)
 David Oswald (75)
Gala Fairydean Rovers 5 Threave Rovers 1
 Billy Miller (19, 66, 86)  Ian Miller (33)
 Grant Robinson (55)
 Ashley Langford (76)
Preston Athletic  2 Whitehill Welfare 4
 Paul Devlin (3)  John Ross-Kerr (14, 18)
 OG (John Hall 68)  Steven Manson (59)
 Andrew Kidd (84)
Spartans 1 Dalbeattie Star 1
 John Sludden (31)  Lewis Sloan (50)
Stirling University 3 Gretna 2008 1
 Calum Burns (9)  Brandon Longcake (43)
 James Drummond (12)
 Lewis Bonnar (74)

Saturday 21st February 2015 

Scottish Sun Lowland League (3:00pm)

Selkirk  1 East Kilbride 2
 Jordan Finnie (60)  Liam Gormley (23)
 Harry Mitchell (84)
Whitehill Welfare  1 Stirling University 2
 Wayne McIntosh (57)  Chris Geddes (6,75)

Scottish Sun+ Lowland League Cup, Groupstage, Dumfries & Galloway Section

Dalbeattie Star 2 Gretna 2008 5
 Lewis Sloan (19,77)  Dan Wood (29)
 Iain Anderson (45)
 Dylan Neil (68)
 Connor Graham (86, 92)

Scottish Sun+ Lowland League Cup, Groupstage, Scottish Borders Section

Vale of Leithen 1 Gala Fairydean Rovers 1
 Kenny O’Brien (46)  Keith Lough (40)

Saturday 14th February 2015 

Scottish Sun+ Lowland League Cup, Groupstage, Scottish Borders Section

Gala Fairydean Rovers  5 Selkirk 0
 Kevin Lough (4)
 Stuart Noble (17, 66)
 David Bonnar (60)
 Billy Miller (75)

Scottish Sun+ Lowland League Cup, Groupstage, Central Section A

Edinburgh University 0 Preston Athletic 2
 Jack McIntrye (25)
 Alistair Roy (41)

The South Challenge Cup, Third Round – North & East Zone

Spartans 0-2 Vale of Leithen
University of Stirling 0-1 Edinburgh City
Whitehill Welfare 3-1 Tynecastle (EOSFL)

The South Challenge Cup, Third Round – South & West Zone

Newton Stewart (SOSFL) 0-6 Dalbeattie Star
East Kilbride 4-2 Gretna 2008
BSC Glasgow 4-0 Wigtown & Bladnoch (SOSFL)

Saturday 7th February 2015 

Scottish Sun Lowland League

Edinburgh City  3 BSC Glasgow 0
 Shaun Harrison (6)
 Ross Guthrie (28)
 Ross Allum (60)
Gala Fairydean Rovers 5 Dalbeattie Star 1
 Jamie Gibson (21)  Lewis Sloan (60)
 Dean McColm (70)
 Billy Miller (83)
 Ashley Langford (87)
 Stuart Noble (90)
Preston Athletic  0 Stirling University 2
 Ross Kellock (17)
 OG (John Gilbertson 31)

Scottish Sun+ Lowland League Cup, Groupstage, Central Section A

Edinburgh University 1 East Kilbride 3
 Dan Ward (60)  Anton Brady (7, 42)
 Joao Victoria (86)

William Hill Scottish Cup, Fifth Round

Spartans 1 Berwick Rangers 1
 Ali McKinnon (90)  Paul Willis (4)

Saturday 31st January 2015 

Scottish Sun Lowland League

Spartans 2 Gretna 2008 1
 Paul Sludden (33, 63)  Brandon Longcake (76)

Saturday 24th January 2015

Scottish Sun Lowland League

Dalbeattie Star 3 Stirling University 1
 Graeme Bell (42)  Jeff Kessie (29)
 Lewis Sloan (51)
 Lews Todd (84)
Preston Athletic 0 BSC Glasgow 0
Spartans 1 Edinburgh University 1
 Jack Beesley (31)  Jack Guthrie (83)

Image Printers East of Scotland Qualifying Cup, Second Round

Vale of Leithen 1-0 Gala Fairydean Rovers FT
Coldstream (EOSFL) 0-4 Edinburgh City FT

Saturday 17th January 2015

Scottish Sun Lowland League (Gretna v Gala at 2:00pm)

Gretna 2008 3 Gala Fairydean Rovers 1
 Scott Milligan (2)  Dean McColm (51)
 Brandon Longcake (10)
 Adam Main (39)
Spartans 0 BSC Glasgow 3
 Ross McKinnon (45)
 Garry Graham (51)
 Tony Wallace (89)
Threave Rovers 0 East Kilbride 4
 Joao Victoria (31)
 Liam Gormley (51)
 Bernard Coll (69)
 Craig McLeish (89(

Scottish Sun+ Lowland League Cup, Groupstage, Central Section A (3:00pm)

Stirling University 3 Preston Athletic 2
Jack Sutherland (31) Chris Cairney (15)
Jeff Kessie (40, 51) OG (Jack Sutherland 44)

Wednesday 14th January 2015

Scottish Sun Lowland League (7.45pm)

 

Edinburgh University 1 Stirling University 1
 Nathan Evans (3)  Jeff Kessie (45)

Sunday 11th January 2015

Scottish Sun Lowland League (3:00pm at Ainslie Park)

 

Stirling University 7 Threave Rovers 0
 Creag Robertson (10)
 Jeff Kessif (30)
 James Drummond (40)
 Chris Geddes (44, 51)
 Garry Crooks (55)
 Kyle Faulds (77)

Saturday 10th January 2015

Scottish Sun Lowland League

East Kilbride 7 Preston Athletic 0
 Gavin Lachlan (24)
 Joao Victoria (59)
 OG (Jamie Todd 62)
 Craig McLeish (68)
 Liam Gormley (73)Craig Hastings (84)Michael Giblin (91)

Saturday 3rd January 2015

Scottish Sun Lowland League

East Kilbride 4 BSC Glasgow 0
 Joao Victoria (29, 76)
 Craig Hastings (67, 83)
Gala Fairydean Rovers 2 Selkirk 2
 Stuart Noble (29)  Darryl Johnston (43)
 Jamie Gibson (43)  Jordan Finnie (77)
Gretna 2008 4 Vale of Leithen 1
 Iain Anderson (8)  Kris Mitchell (53)
 Scott Milligan (19)
 Darren Addison (68)
 Alan Inglis (75)
Spartans 1 Whitehill Welfare 3
 Keith McLeod (1)  Aaron Somerville (7, 75)
 Wayne McIntosh (36)
Threave Rovers 1 Dalbeattie Star 3
 Andrew Donley (10)  Lewis Sloan (27)
 Lewis Todd (61, 71)

Saturday 27th December 2014

Scottish Sun Lowland League 

Dalbeattie Star 0 Gala Fairydean Rovers 1
 Kyle Collins (55)

Scottish Sun+ Lowland League Cup, Groupstage, Dumfries & Galloway Section (3:00pm)

Gretna 2008 1 Threave Rovers 0
 Alan Inglis (79)

Scottish Sun+ Lowland League Cup, Groupstage, Central Section A (3:00pm)

East Kilbride 2 Stirling University 0
 Gavin Lachlan (6)
 James Brough (29)

Scottish Sun+ Lowland League Cup, Groupstage, Central Section B (3:00pm)

Edinburgh City 1 Whitehill Welfare 1
 John Dunn (23)  Stevie Manson (34)
Spartans 2 BSC Glasgow 1
 Errol Douglas (16)  Aiden Malone (50)
 Jack Beesley (75)

Saturday 20th December 2014

Scottish Sun Lowland League (2:00pm)

Selkirk 1 Gretna 2008 9
Phil Addison (39) Brandon Longcake (18,89)
Joseph Slattery (20)
Connor Graham (24)
Jamie Pyper (44)
OG (Sean Guiney 46)
Iain Anderson (54)
Scott Milligan (59, 78)

Scottish Sun+ Lowland League Cup, Groupstage, Dumfries & Galloway Section (3:00pm)

Threave Rovers 1 Dalbeattie Star 4
Iain Miller (39) Graeme Belle (22)
Craig Ferguson (71)
Jack Steele (74)
 OG (Andrew Forsyth 79)

Scottish Sun+ Lowland League Cup, Groupstage, Central Section A (3:00pm)

Edinburgh University 1 Stirling University 1
 Stuart MacFarlane (90)  Chris Geddes (42)

 


Scottish Sun+ Lowland League Cup, Groupstage, Central Section B (2:00pm)

Whitehill Welfare 0 Spartans 1
 Willie Bremner (70)

Saturday 13th December 2014

Scottish Sun Lowland League

Threave Rovers Greig Goodwin (86) 1-1 Vale of LeithenJosh Morris (66) 3pm


Scottish Sun+ Lowland League Cup, Groupstage, Central Section B (1.00pm)

Spartans 2 Edinburgh City 1
 Errol Douglas (26) John Dunn (6)
 Jack Beesley (42)

Saturday 6th December 2014

Scottish Sun Lowland League 

Spartans 0 Preston Athletic 2
Dale O’Hara (27)
Jake MacDonald (85)
Threave Rovers 1 Gretna 2008 2
Andrew Donley (32) Scott Milligan (11, 67)
Edinburgh University 0 East Kilbride 3
Thomas Collins (4)
Joao Victoria (39, 90)

Image Printers East of Scotland Qualifying Cup, Second Round

Coldstream (EOSFL) P Edinburgh City 1:30pm
Vale of Leithen P Gala Fairydean Rovers 1:30pm
Whitehill Welfare 6-2 Selkirk 1:30pm

Saturday 29th November 2014

William Hill Scottish Cup, Fourth Round

Spartans 2 Greenock Morton 1
 Willie Bremner (77)  Andrew Barrowman (26)
 Jack Beesley (90)


Scottish Sun Lowland League

Edinburgh University 2 Preston Athletic 0
 David Oswald (90)
 Stuart McFarlane (93)
Gala Fairydean Rovers 1 East Kilbride 1
 Andrew Common (18)  Liam Gormley (50)
Vale of Leithen 2 Dalbeattie Star 0
 Ryan Sclater (29)
 Ainslie Hunter (75)
Edinburgh City 4 Threave Rovers 0
 Ian MacFarland (15)
 Dougie Gair (58, 76)
 Ross Allum (59)

The South Challenge Cup, Second Round – North & East Zone

Selkirk 1-2 University of Stirling FT
Ormiston (EOSFL) 1-2 Whitehill Welfare FT

Saturday 22nd November 2014

Scottish Sun Lowland League (3.00pm)

East Kilbride 1 Spartans 1
 Joao Victoria (14)  Jack Beesley (54)
Edinburgh City 1 Gala Fairydean Rovers 0
 John Dunn (80)
Edinburgh University 3 Threave Rovers 1
Gretna 2008 6 Preston Athletic 0
 Iain Anderson (34, 43)
 Brandon Longcake (60)
 Scott Milligan (64,74)
 Ryan McGuffie (70)
       

The South Challenge Cup, Second Round – North & East Zone

Abbey Vale (SOSFL) 1-3 BSC Glasgow

Selkirk P University of Stirling Postponed
Ormiston (EOSFL) P Whitehill Welfare Postponed

Saturday 15th November 2014

Scottish Lowland Football League 

Edinburgh University 2 Gala Fairydean Rovers 3
 Ross Patterson (6)  Sean Paliczka (51)
 Fraser Thomson (8)  Jamie Gibson (75,90)

The South Challenge Cup, Second Round – North & East Zone

Spartans 4-2 Peebles Rovers (EOSFL)
Lothian Thistle HV (EOSFL) 0-1 Edinburgh City
Vale of Leithen 5-1 Eyemouth United (EOSFL)

The South Challenge Cup, Second Round – South & West Zone

Dalbeattie Star 4-4 Threave Rovers 4-2 After Penalties
Gretna 2008 11-0 Dumfries YMCA (SOSFL)
East Kilbride 5-0 Heston Rovers (SOSFL)

Tuesday 11th November 2014

Image Printers East of Scotland Qualifying Cup, Second Round

Leith Athletic (EOSFL) 3-2 University of Stirling 7:30pm

.

Wednesday 12th November 2014

Image Printers East of Scotland Qualifying Cup, Second Round

Gretna 2008 3-1 Edinburgh University 7:30pm

Saturday 8th November 2014

Scottish Sun Lowland League

Selkirk 2 Stirling University 1
 Garry O’Connor (48, 49)  Chris Geddes (78)
Edinburgh University 0 Gretna 2008 3
 Ian Anderson (15, 44)
 Scott Milligan (17)
Preston Athletic 6 Threave Rovers 0
Michael Osborne (17)
Sean Martin (27,29)
Paul Devlin (46)OG (Andrew Forsyth 64)Jack Thomson (86)
Spartans 3 Gala Fairydean Rovers 0
 Willie Bremner (13)
 Errol Douglas (42)
 Jack Nixon (78)

Saturday 1st November 2014

William Hill Scottish Cup, Third Round (3.00pm)

Edinburgh City 2-3 Brora Rangers (SHFL)
Spartans 2-0 Clyde (SPFL)

Scottish Sun Lowland League (3.00pm)

East Kilbride 2-3 Gretna 2008
Edinburgh University 0-2 BSC Glasgow
Gala Fairydean Rovers 1-1 Preston Athletic
Threave Rovers 3-1 Selkirk
Whitehill Welfare 1-2 Dalbeattie Star

Saturday 25th October 2014

The South Challenge Cup, First Round – North & East Zone

Gala Fairydean Rovers 0-3 Heriot-Watt University (EOSFL)
Preston Athletic 0-2 University of Stirling
Craigroyston (EOSFL) 1-2 Vale of Leithen
Edinburgh University 2-5 Selkirk
Spartans 9-0 Burntisland Shipyard (EOSFL)
Easthouses Lily (EOSFL) 2-5 Edinburgh City

The South Challenge Cup, First Round – South & West Zone

BSC Glasgow 6-0 Lochar Thistle (SOSFL)
Dalbeattie Star 9-1 Crichton (SOSFL)

Scottish Sun Lowland League

Gretna 2008 2-3 Threave Rovers
Whitehill Welfare 3-1 East Kilbride

Saturday 18th October 2014

Scottish Sun Lowland League 

Dalbeattie Star 0-2 Spartans
Edinburgh City 3-2 East Kilbride
Gretna 2008 1-1 University of Stirling
Selkirk 4-5 Edinburgh University
Threave Rovers 2-3 Gala Fairydean Rovers
Vale of Leithen 3-1 BSC Glasgow
Whitehill Welfare 2-2 Preston Athletic

Saturday 11th October 2014

William Hill Scottish Cup, Second Round replay

East Kilbride 1-5 Spartans

Scottish Sun Lowland League

BSC Glasgow 4-4 Dalbeattie Star
Edinburgh University 3-1 Vale of Leithen
Gala Fairydean Rovers 0-4 Gretna 2008
Threave Rovers 0-3 Edinburgh City
University of Stirling 2-1 Whitehill Welfare

Sunday 5th October 2014

William Hill Scottish Cup, Second Round

University of Stirling 1-4 Albion Rovers (SPFL)

Saturday 4th October 2014

William Hill Scottish Cup, Second Round (3:00pm)

Linlithgow Rose (SJFA) 5-1 Dalbeattie Star
Edinburgh City 2-1 Auchinleck Talbot (SJFA)
East Fife (SPFL) 7-0 Threave Rovers
Spartans 3-3 East Kilbride
Whitehill Welfare 0-1 East Stirlingshire (SPFL)
Gretna 2008 0-1 Queen’s Park (SPFL)

Saturday 27th September 2014

Scottish Sun Lowland League (3:00pm)

BSC Glasgow 1-4 Spartans
Dalbeattie Star 4-4 Selkirk
East Kilbride 5-1 Threave Rovers
Edinburgh City 1-0 Edinburgh University
Preston Athletic 0-2 Gretna 2008
University of Stirling 2-1 Gala Fairydean Rovers
Vale of Leithen 0-3 Whitehill Welfare

Saturday 20th September 2014

Scottish Sun Lowland League (3:00pm)

Edinburgh University 2-4 Dalbeattie Star
Gala Fairydean Rovers 2-2 BSC Glasgow
Gretna 2008 0-2 Edinburgh City
Preston Athletic 2-4 East Kilbride
Selkirk 2-3 Whitehill Welfare
Spartans 2-0 Vale of Leithen
Threave Rovers 0-2 University of Stirling

Wednesday 17th September 2014

Scottish Sun Lowland League (7.45pm)

Edinburgh University 2-2 Spartans
University of Stirling 3-1 Preston Athletic

Saturday 13th September 2014

William Hill Scottish Cup, First Round

Selkirk 0-4 Bo’ness United (SJFA)
Gretna 2008 2-1 Gala Fairydean Rovers
Preston Athletic 1-2 Threave Rovers
Edinburgh City 2-1 Coldstream (EOSFL)
Lothian Thistle HV (EOSFL) 0-1 East Kilbride
Golspie Sutherland (NCFL) 1-4 Dalbeattie Star
Whitehill Welfare 3-1 Girvan (SJFA)

Scottish Sun Lowland League

BSC Glasgow 2-3 University of Stirling
Vale of Leithen 3-2 Edinburgh University

Image Printers East of Scotland Qualifying Cup, Second Round

Burntisland Shipyard (EOSFL) 0-7 Spartans

Saturday 6th September 2014

Scottish Sun Lowland League

BSC Glasgow 1-0 East Kilbride
Dalbeattie Star 0-0 Threave Rovers
Preston Athletic 1-5 Edinburgh City
Selkirk 7-0 Gala Fairydean Rovers
University of Stirling 2-1 Edinburgh University
Vale of Leithen 3-2 Gretna 2008
Whitehill Welfare 2-2 Spartans

Wednesday 3rd September 2014

Scottish Sun Lowland League

East Kilbride 1-3 Dalbeattie Star
Edinburgh City 0-0 Whitehill Welfare
Gala Fairydean Rovers 4-0 Edinburgh University
Preston Athletic 1-3 Vale of Leithen
Spartans 5-1 Selkirk

Saturday 30th August 2014

Scottish Sun Lowland League (15:00)

Dalbeattie Star 2-2 Vale of Leithen
East Kilbride 3-0 Gala Fairydean Rovers
Gretna 2008 2-0 Spartans
Preston Athletic 1-5 Edinburgh University
Selkirk 2-3 BSC Glasgow
Threave Rovers 1-3 Whitehill Welfare
University of Stirling 1-1 Edinburgh City

Wednesday 27th August 2014

Scottish Sun Lowland League (19:45)

Edinburgh City 3-0 Selkirk

Gala Fairydean Rovers 3-3 Whitehill Welfare

Stirling University 1-3 Vale of Leithen

Image Printers East of Scotland Qualifying Cup, First Round

East Kilbride 1-2 Lothian Thistle HV

Saturday 23rd August 2014

Scottish Sun Lowland League

BSC Glasgow 3-1 Preston Athletic
Gala Fairydean Rovers 3-6 Edinburgh City
Spartans 2-2 East Kilbride
University of Stirling 1-1 Dalbeattie Star
Vale of Leithen 1-4 Selkirk
Whitehill Welfare 1-1 Gretna 2008

Saturday 16th August 2014

William Hill Scottish Cup, Preliminary Round

Hurlford United (SJFA) 2-2 Edinburgh University
Vale of Leithen 0-1 Gala Fairydean Rovers
Edinburgh City 5-0 Fort William (SHFL)

Scottish Sun Lowland League

Dalbeattie Star 5-1 BSC Glasgow
Threave Rovers 0-4 Spartans

Image Printers East of Scotland Qualifying Cup, First Round

Preston Athletic 0-2 University of Stirling
Gretna 2008 5-1 Kelso United (EOSFL)
Selkirk 3-1 Peebles Rovers (EOSFL)
Whitehill Welfare 3-2 Ormiston (EOSFL)

Wednesday 13th August 2014

Scottish Sun Lowland League

Gretna 2008 6-0 BSC Glasgow
Preston Athletic 1-2 Dalbeattie Star

Saturday 9th August 2014

Scottish Sun Lowland League (3.00pm)

East Kilbride 3-0 Vale of Leithen
Edinburgh City 2-0 Dalbeattie Star
Gretna 2008 2-0 Edinburgh University
Gala Fairydean Rovers 1-2 Spartans
Threave Rovers 2-2 Preston Athletic
University of Stirling 0-3 Selkirk
Whitehill Welfare 4-1 BSC Glasgow

Wednesday 6th August 2014

Scottish Sun Lowland League

BSC Glasgow 5-0 Threave Rovers
Dalbeattie Star 2-2 Gretna 2008
East Kilbride 4-0 University of Stirling
Selkirk 2-2 Preston Athletic
Spartans 1-2 Edinburgh City
Vale of Leithen 1-4 Gala Fairydean Rovers
Whitehill Welfare 3-0 Edinburgh University

Saturday 2nd August 2014

Scottish Sun Lowland League (3.00pm)

BSC Glasgow 1-1 Edinburgh University
Dalbeattie Star 2-2 Whitehill Welfare
Gretna 2008 0-1 East Kilbride
Preston Athletic 0-1 Gala Fairydean Rovers
Selkirk 3-0 Threave Rovers
Spartans 2-1 University of Stirling
Vale of Leithen 0-3 Edinburgh City

 

 

Season 2013/14 Info

 

Saturday 22nd April
Ferrari Packaging Lowland League
BSC Glasgow 3 – 0 Whitehill Welfare
Cumbernauld Colts 1 – 1 Gala Fairydean Rovers
East Stirlingshire 3 – 2 East Kilbride
Edinburgh University 4 – 0 Preston Athletic
Gretna 2008 3 – 0 Vale of Leithen
Selkirk 1 – 3 Civil Service Strollers
Spartans 1 – 2 Dalbeattie Star
University of Stirling 7 – 2 Hawick Royal Albert

 

Wednesday 19th April
East of Scotland Cup Final
Edinburgh City 1 – 2 Lothian Thistle Hutchison Vale

 

Tuesday 18th April
Ferrari Packaging Lowland League
Hawick Royal Albert 3 – 1 Vale of Leithen

 

Saturday 15th April
Ferrari Packaging Lowland League
Civil Service Strollers 1 – 2 University of Stirling
Dalbeattie Star 2 – 2 East Stirlingshire
East Kilbride 2 – 0 Spartans
Gala Fairydean Rovers 1 – 0 Gretna 2008
Hawick Royal Albert 2 – 3 BSC Glasgow
Preston Athletic 3 – 2 Selkirk
Vale of Leithen 1 – 0 Edinburgh University
Whitehill Welfare 0 – 3 Cumbernauld Colts

 

Wednesday 12th April
Ferrari Packaging Lowland League
Vale of Leithen 2 – 1 Whitehill Welfare

 

Saturday 8th April
South Challenge Cup
East Kilbride 3 – 1 Lothian Thistle Hutchison Vale
Ferrari Packaging Lowland League
Civil Service Strollers 3 – 1 BSC Glasgow
Grtetna 2008 2 – 0 Hawick Royal Albert
Vale of Leithen 0 – 1 University of Stirling
Whitehll Welfare 1 – 3 Edinburgh University
Friday 7th April
South Challenge Cup
East Stirlingshire 2 – 3 Cumbernauld Colts

 

Saturday 1st April
Ferrari Packaging Lowland League
Civil Service Strollers 1 – 2 Gretna 2008
Cumbernauld Colts 2 – 0 Spartans
Edinburgh University 1 – 3 BSC Glasgow
Gala Fairydean Rovers 1 – 6 East Kilbride
Hawick Royal Albert P Vale of Leithen
Preston Athletic 1 – 7 East Stirlingshire
Selkirk 2 – 4 Whitehill Welfare

 

Wednesday 29th March
Ferrari Packaging Lowland League
Cumbernauld Colts 2 – 1 Whitehill Welfare

 

Saturday 25th March
Ferrari Packaging Lowland League
Civil Service Strollers 1 – 1 East Kilbride
Dalbeattie Star 1 – 2 Edinburgh University
Gretna 2008 1 – 1 Selkirk
Hawick Royal Albert 2 – 4 East Stirlingshire
Spartans 1 – 1 Gala Fairydean Rovers
University of Stirling 3 – 0 Whitehill Welfare
Vale of Leithen 2 – 6 BSC Glasgow

 

Friday 24th March
Ferrari Packaging Lowland League
Preston Athletic 0 – 2 Cumbernauld Colts

 

Tuesday 21st March
Ferrari Packaging Lowland League
East Kilbride 2 – 1 Hawick Royal Albert

 

Saturday 18th March
Ferrari Packaging Lowland League
Civil Service Strollers 2 – 1 Edinburgh University
Hawick Royal Albert 4 – 3 Cumbernauld Colts
Vale of Leithen P University of Stirling
Whitehill Welfare 4 – 1 Preston Athletic

 

Wednesday 15th March
Ferrari Packaging Lowland League
Dalbeattie Star 2 – 0 Whitehill Welfare

 

Saturday 11th March
South Challenge Cup Round 4
East Stirlingshire 3 – 2 Tynecastle
Edinburgh University 0 – 4 Cumbernauld Colts
Lothian Thistle Hutchison Vale 2 – 0 Whitehill Welfare
Threave Rovers 1 – 5 East Kilbride
Ferrari Packaging Lowland League
Civil Service Strollers 2 – 4 Vale of Leithen
Gala Fairydean Rovers 2 – 1 BSC Glasgow
Hawick Royal Albert 0 – 4 Spartans
Preston Athletic 1 – 2 Gretna 2008

 

Saturday 4th March
Ferrari Packaging Lowland League
BSC Glasgow 1 – 1 East Kilbride
Edinburgh University 2 – 1 Hawick Royal Albert
Gala Fairydean Rovers 3 – 2 Civil Service Strollers
Selkirk 3 – 1 Dalbeattie Star
Spartans 2 – 2 Vale of Leithen
University of Stirling 5 – 3 Preston Athletic
Whitehill Welfare P Gretna 2008

 

Friday 3rd March
Ferrari Packaging Lowland League
Cumbernauld Colts 3 – 3 East Stirlingshire

 

Saturday 25th February
Ferrari Packaging Lowland League
Civil Service Strollers P BSC Glasgow
Cumbernauld Colts 1 – 3 Vale of Leithen
Dalbeattie Star P Whitehill Welfare
East Kilbride 5 – 0 University of Stirling
East Stirlingshire 3 – 0 Gala Fairydean Rovers
Edinburgh University 3 – 2 Selkirk
Hawick Royal Albert P Spartans
Preston Athletic P Gretna 2008

 

Saturday 18th February
Ferrari Packaging Lowland League
Cumbernauld Colts 1 – 2 Selkirk
East Kilbride 2 – 0 Edinburgh University
East Stirlingshire 3 – 0 Whitehill Welfare
Gretna 2008 0 – 3 Spartans
Hawick Royal Albert 2 – 5 Civil Service Strollers
University of  Stirling 1 – 0 Gala Fairydean Rovers
Vale of Leithen 3 – 1 Preston Athletic
Southern Counties Cup
Dumfries YMCA 0 – 5 Dalbeattie Star

 

Saturday 11th February
Ferrari Packaging Lowland League
Civil Service Strollers P Vale of Leithen
Dalbeattie Star 7 – 1 Hawick Royal Albert
East Kilbride 4 – 0 Preston Athletic
Edinburgh University 2 – 0 Cumbernauld Colts
Gala Fairydean Rovers P BSC Glasgow
Gretna 2008 0 – 3 East Stirlingshire
Selkirk P Whitehill Welfare
Spartans 0 – 1 University of Stirling

 

Saturday 4th February
Ferrari Packaging Lowland League
Civil Service Strollers A (75 min) Gretna 2008
Cumbernauld Colts 4 – 3 BSC Glasgow
Edinburgh University 0 – 0 Spartans
Gala Fairydean Rovers 2 – 4 Dalbeattie Star
Preston Athletic P East Stirlingshire
Selkirk 2 – 2 East Kilbride
Vale of Leithen P University of Stirling
Whitehill Welfare 3 – 1 Hawick Royal Albert

 

Sunday 29th January
Ferrari Packaging Lowland League
East Stirlingshire 1 – 4 Spartans

 

Saturday 28th January
Ferrari Packaging Lowland League
BSC Glasgow 1 – 1 Selkirk
Dalbeattie Star 2 – 2 Civil Service Strollers
Preston Athletic 3 – 4 Gala Fairydean Rovers
University of Stirling 4 – 2 Gretna 2008

 

Saturday 21st January
Ferrari Packaging Lowland League
Edinburgh University 0 – 1 East Stirlingshire
Gala Fairydean Rovers 1 – 1 Selkirk
Football Nations Qualifying Cup
Whitehill Welfare 2 – 3 Hawick Royal Albert
East Kilbride 1 – 2 Spartans

 

Saturday 14th January
Ferrari Packaging Lowland League
Dalbeattie Star 0 – 3 East Kilbride
Edinburgh University P BSC Glasgow
Gala Fairydean Rovers P Selkirk
Gretna 2008 1 – 1 Cumbernauld Colts
Hawick  Royal Albert P Vale of Leithen
Spartans 3 – 1 Civil Service Strollers
Whitehill Welfare P Preston Athletic

 

Friday 13th January
Ferrari Packaging Lowland League
University of Stirling 0 – 2 East Stirlingshire

 

Tuesday 10th January
Ferrari Packaging Lowland League
Edinburgh University 1 – 3 University of Stirling

 

Saturday 7th January
Ferrari Packaging Lowland League
BSC Glasgow 4 – 1 University of Stirling
Civil Service Strollers 0 – 2 Whitehill Welfare
Cumbernauld Colts 3 – 0 Dalbeattie Star
East Kilbride 3 – 0 Gretna 2008
East Stirlingshire 1 – 1 Edinburgh University
Preston Athletic 0 – 2 Spartans
Selkirk 0 – 3 Hawick Royal Albert
Vale of Leithen 2 – 3 Gala Fairydean Rovers

 

Saturday 31st December
Ferrari Packaging Lowland League
BSC Glasgow 0 – 6 East Stirlingshire
Gala Fairydean Rovers 5 – 1 Hawick Royal Albert
Gretna 2008 1 – 0 Dalbeattie Star
Preston Athletic 3 – 4 Civil Service Strollers
Selkirk 6 – 0 Vale of Leithen
Spartans 2 – 0 Whitehill Welfare

 

Friday 30th December
Ferrari Packaging Lowland League
East Kilbride 0 – 1 Cumbernauld Colts

 

Saturday 17th December
Ferrari Packaging Lowland League
Civil Service Strollers 1 – 1 Cumbernauld Colts
Dalbeattie Star 2 – 3 Preston Athletic
Gretna 2008 0 – 0 Edinburgh University
Hawick Royal Albert 2 – 4 East Kilbride
Spartans 2 – 1 BSC Glasgow
University of Stirling 3 – 3 Selkirk
Vale of Leithen 2 – 4 East Stirlingshire
Whitehill Welfare 5 – 3 Gala Fairydean Rovers

 

Saturday 10th December
Ferrari Packaging Lowland League
BSC Glasgow 2 – 0 Gretna 2008
Cumbernauld Colts 0 – 3 University of Stirling
Dalbeattie Star 2 – 0 Vale of Leithen
East Kilbride 4 – 1 Whitehill Welfare
East Stirlingshire 3 – 3 Civil Service Strollers
Edinburgh University 0 – 1 Gala Fairydean Rovers
Preston Athletic 2 – 1 Hawick Royal Albert
Selkirk 0 – 6 Spartans

 

Saturday 3rd December
Scottish Cup Round 3
Stranraer 2 – 1 East Kilbride
Football Nation Qualifying Cup
Round 2
Hawick Royal Albert 2 – 1 Heriot-Watt University
Football Nation Qualifying Cup
Round 3
Spartans 3 – 0 Leith Athletic
Ferrari Packaging Lowland League
University of Stirling 2 – 2 Cumbernauld Colts
Vale of Leithen 1 – 2 Civil Service Strollers
Gala Fairydean Rovers 1 – 10 East Stirlingshire

 

Saturday 26th November
Scottish Cup Round 3
Elgin City 8 – 1 Hawick Royal Albert
Ferrari Packaging Lowland League
BSC Glasgow 8 – 3 Preston Athletic
Civil Service Strollers P Edinburgh University
East Stirlingshire 5 – 0 Selkirk
University of Stirling 0 – 0 Dalbeattie Star

 

Saturday 19th November
Ferrari Packaging Lowland League
BSC Glasgow 1 – 1 Cumbernauld Colts
Dalbeattie Star 2 – 0 Gala Fairydean Rovers
East Stirlingshire 6 – 2 Preston Athletic
Edinburgh University 1 – 1 Vale of Leithen
Hawick Royal Albert 0 – 1 University of Stirling
Selkirk 1 – 2 Gretna 2008
Spartans 1 – 0 East Kilbride
Whitehill Welfare 4 – 0 Civil Service Strollers

 

Wednesday 16th
November
Ferrari Packaging Lowland League
East Kilbride 4 – 0 Civil Service Strollers
Gala Fairydean Rovers 4 – 2 Vale of Leithen

 

Tuesday 15th November
Ferrari Packaging Lowland League
Spartans 2 – 1 Preston Athletic

 

Saturday 12th November
Ferrari Packaging Lowland League
BSC  Glasgow 2 – 3 Dalbeattie Star
Gretna 2008 5 – 3 Preston Athletic
SFA South Region Challenge Cup
Tynecastle 1 – 0 Spartans
Whitehill Welfare 5 – 0 Abbey Vale
Leith Athletic 1 – 4 Cumbernauld Colts
East Stirlingshire 9 – 0 Newton Stewart
Edinburgh University 1 – 0 Wigtown and Bladnoch
Edusport Academy 0 – 2 East Kilbride
Threave Rovers 1 – 0 Vale of Leithen

 

Saturday 5th November
Ferrari Packaging Lowland League
Civil Service Strollers 5 – 2 Selkirk
East Kilbride 3 – 1 BSC Glasgow
East Stirlingshire 2 – 1 Dalbeattie Star
Gala Fairydean Rovers 3 – 2 Spartans
Preston Athletic 0 – 3 Edinburgh University
Vale of Leithen 3 – 1 Gretna 2008
Whitehill Welfare 4 – 2 University of Stirling

 

Friday 4th November
Ferrari Packaging Lowland League
Cumbernauld Colts 1 – 1 Hawick Royal Albert

 

Saturday 29th October
Ferrari Packaging Lowland League
Civil Service Strollers 4 – 2 Dalbeattie Star
East Kilbride 4 – 2 Vale of Leithen
Selkirk 2 – 3 Edinburgh University
Spartans 9 – 1 Hawick Royal Albert
Whitehill Welfare 1 – 5 BSC Glasgow
Scottish Cup Round 2 Replays
East Stirlingshire 2 – 3 Annan Athletic
Forres Mechanics 4 – 0 Cumbernauld Colts
Gretna 2008 2 – 6 Buckie Thistle

 

Saturday 22nd October
Scottish Cup Round 2
Annan Athletic 0 – 0 East Stirlingshire
BSC Glasgow 0 – 1 Beith Juniors
Berwick Rangers 2 – 3 Hawick Royal Albert
Wick Academy 4 – 1 Whitehill Welfare
Preston Athletic 0 – 3 Montrose
Huntly 0 – 2 Spartans
Cowdenbeath 0 – 1 East Kilbride
Cumbernauld Colts 2 – 2 Forres Mechanics
Arbroath 3 – 1 University of Stirling
Gala Fairydean Rovers 0 – 4 Elgin City
Buckie Thistle 1 – 1 Gretna 2008

 

Saturday 8th October
Ferrari Packaging Lowland League
Civil Service Strollers 3 – 1 Preston Athletic
Cumbernauld Colts 0 – 2 East Kilbride
Dalbeattie Star 1 – 3 Gretna 2008
East Stirlingshire 3 – 0 BSC Glasgow
Hawick Royal Albert 4 – 1 Gala Fairydean Rovers
University of Stirling 3-1 Edinburgh University
Vale of Leithen 2 – 1 Selkirk
Whitehill Welfare 1 – 0 Spartans

 

Wednesday 5th October
Scottish Cup Round 1
Cumbernauld Colts 1 – 0 Leith Athletic
Ferrari Packaging Lowland League
BSC Glasgow 2 – 0 Vale of Leithen

 

Tuesday 4th October
Ferrari Packaging Lowland League
Edinburgh University 0 – 4 East Kilbride
Gretna 2008 1 – 1 Gala Fairydean Rovers
Hawick Royal Albert 4 – 3 Selkirk
Preston Athletic 1 – 4 Dalbeattie Star
University of Stirling 2 – 1 Civil Service Strollers

 

Saturday 1st October
Scottish Cup
Hawick Royal Albert 6 – 2 Civil Service Strollers
Ferrari Packaging Lowland League
Dalbeattie Star 4 – 3 Spartans
Vale of Leithen 1 – 2 East Kilbride
East Stirlingshire 5 – 0 Gretna 2008
Edinburgh University 2 – 0 Whitehill Welfare
Gala Fairydean Rovers 2 – 2 Cumbernauld Colts
Preston Athletic 4 – 3 University of Stirling
Selkirk 4 – 0 BSC Glasgow

 

Sunday 25th September
Scottish Cup
Round 1
Leith Athletic 0 – 0 Cumbernauld Colts

 

Saturday 24th September
Ferrari Packaging Lowland League
Spartans 1 – 0 East Stirlingshire
Scottish Cup
Round 1
BSC Glasgow 1 – 0 Rothes
Civil Service Strollers 1 – 1 Hawick Royal Albert
Clachnacuddin 1 – 2 University of Stirling
Dalbeattie Star 1 – 3 Wick Academy
Deveronvale 0 – 3 Gretna 2008
East Kilbride 9 – 1 Vale of Leithen
Edinburgh University 0 – 1 Whitehill Welfare
Gala Fairydean 2 – 1 Fraserburgh
Nairn County 2 – 3 Preston Athletic
Selkirk 0 – 3 Linlithgow Rose

 

Saturday 17th September
Ferrari Packaging Lowland League
Hawick Royal Albert 2 – 4 Dalbeattie Star
Selkirk 7 – 4 East Stirlingshire
Gretna 2008 0 – 3 University of Stirling

 

Saturday 10th September
Ferrari Packaging Lowland League
Dalbeattie Star 5 – 1 Selkirk
East Stirlingshire 4 – 1 Cumbernauld Colts
Gala Fairydean Rovers 3 – 1 Preston Athletic
Hawick Royal Albert 4 – 3 Edinburgh University
Spartans 4 – 1 Gretna 2008
University of Stirling 1 – 3 East Kilbride
Whitehill Welfare 0 – 2 Vale of Leithen

 

Friday 9th September
Ferrari Packaging Lowland League
BSC Glasgow 2 – 1 Civil Service Strollers

 

Saturday 3rd September
Ferrari Packaging Lowland League
Civil Service Strollers 2 – 2 Spartans
Cumbernauld Colts 2 – 0 Edinburgh University
Dalbeattie Star 0 – 1 University of Stirling
East Kilbride 1 – 0 East Stirlingshire
Gretna 2008 1 – 3 BSC Glasgow
Preston Athletic 0 – 2 Whitehill Welfare
Selkirk 7 – 1 Gala Fairydean Rovers
Vale of Leithen 4 – 3 Hawick Royal Albert

 

Wednesday 31st August
Ferrari Packaging Lowland League
Edinburgh University 0 – 0 Civil Service Strollers
Gala Fairydean Rovers 2 – 3 Whitehill Welfare
Gretna 2008 1 – 5 East Kilbride
Preston Athletic 0 – 3 Vale of Leithen
Spartans 0 – 1 Cumbernauld Colts
University of Stirling 1 – 1 BSC Glasgow

 

Saturday 27th August
Ferrari Packaging Lowland League
BSC Glasgow 1 – 2 Spartans
Civil Service Strollers 3 – 8 East Stirlingshire
East Kilbride 3 – 1 Gala Fairydean Rovers
Edinburgh University 3 – 4 Gretna 2008
Hawick Royal Albert 3 – 0 Preston Athletic
Selkirk 2 – 5 University of Stirling
Vale of Leithen 1 – 2 Cumbernauld Colts
Whitehill Welfare 2 – 2 Dalbeattie Star

 

Saturday 20th August
Ferrari Packaging Lowland League
Cumbernauld Colts 1 – 0 Civil Service Strollers
Dalbeattie Star 3 – 2 BSC Glasgow
East Stirlingshire 3 – 1 Hawick Royal Albert
Gala Fairydean Rovers 1 – 3 Edinburgh University
Gretna 2008 3 – 1 Whitehill Welfare
Preston Athletic 0 – 5 East Kilbride
Spartans 3 – 0 Selkirk
University of Stirling 0 – 4 Vale of Leithen

 

Saturday 13th August
Ferrari Packaging Lowland League
BSC Glasgow 3 – 1 Hawick Royal Albert
Edinburgh University 0 – 1 Dalbeattie Star
Selkirk 1 – 3 Cumbernauld Colts
Whitehill Welfare 2 – 5 East Stirlingshire
Football Nation Qualifying Cup
Round 1
Civil Service Strollers 2 – 0 Peebles Rovers
Ormiston 1 – 5 University of Stirling
Gretna 2008 1 – 5 East Kilbride
Preston Athletic 3 – 2 Burntisland Shipyard
Spartans 5 – 2 Gala Fairydean Rovers
Vale of Leithen 1 – 2 Heriot-Watt University

 

Wednesday 10th August
Ferrari Packaging Lowland League
BSC Glasgow 0 – 0 Edinburgh University
Civil Service Strollers 3 – 3 Gala Fairydean Rovers
Cumbernauld Colts 5 – 0 Preston Athletic
East Kilbride 3 – 0 Dalbeattie Star
East Stirlingshire P University of Stirling
Hawick Royal Albert 1 – 4 Gretna 2008
Vale of Leithen 1 – 6 Spartans
Whitehill Welfare 3 – 1 Selkirk

 

Saturday 6th August
Ferrari Packaging Lowland League
Dalbeattie Star 2 – 0 Cumbernauld Colts
East Kilbride 6 – 0 Selkirk
East Stirlingshire 2 – 2 Vale of Leithen
Gala Fairydean Rovers 1 – 1 University of Stirling
Gretna 2008 0 – 4 Civil Service Strollers
Hawick Royal Albert 2 – 3 Whitehill Welfare
Preston Athletic 1 – 1 BSC Glasgow
Spartans 1 – 1 University of Edinburgh

 

Saturday 30th July
Ferrari Packaging Lowland League
BSC Glasgow 2 – 3 Gala Fairydean Rovers
Civil Service Strollers 0 – 5 Hawick Royal Albert
Cumbernauld Colts 2 – 3 Gretna 2008
Selkirk 0 – 3 Preston Athletic
Vale of Leithen 1 – 1 Dalbeattie Star
Whitehill Welfare 0 – 3 East Kilbride

 

Friday 29th July
Ferrari Packaging Lowland League
University of Stirling 0 – 3 Spartans